понеделник, 7 юли 2008 г.

Черното злато 2 - цената

Преди да продължа, искам да направя една "застраховка". Изводите по-долу са съвсем неангажиращи и не претендирам да бъдат считани за сигурен източник.

Понеже напоследък много ме "тормози" мисълта за Петрола, реших да публикувам няколко мисли на темата.
Цената в момента - доколко е реална? Попадна ми една статия за това как Бин Ладен през 1998 година бил казал, че реалната цена на петрола е 144 долара/барел.
На мен лично, тази статия ми стана малко смешна защото това са врели некипели с извинение.

Ще се опитам да обобщя, според мен какви биха могли да бъдат факторите, които да оказват влияние върху цената на Петрола:
1. Потреблението (т.е. търсенето) - в момента (ето една статия) не е най-високото в исторически план. Въпреки че може би кривата върви линейно, самото потребление може би е минало максимума си.

2. "страх" от изчерпване на запасите. Който се е занимавал с финансови пазари знае, че основните две сили, които движат пазара са Страха и Алчността. Аз незнам доколко е вярно информацията, която периодически ни се набива в главите, че до 50 години ще бъдат изчерпани запасите от суров петрол. Може и да е истина, но това, че се прави по такъв брутален начин, ме кара да се съмнявам в мотивите и неминуемо ме кара да се съмнявам в истинноста.

3. ОПЕК (т.е. предлагането). Слагам този фактор, като един от основните. С изминалите събития, Арабските страни се научиха, и започнаха да извиват ръцете на Запада. Много умело те поддържат производството такова, че да поддържат един много стабилен тренд нагоре в цената на петрола. Жалко е че все пак Арабите никога не са били толкова зрели като народи и все някой кривва от общите идеи.

4. Запада 1 - Самия Запад и по точно. Огромните печалби от продажба на горива, все по-големите суми събрани от данъци и от акцизи. Ами не е ли това е един много-добър начин да удариш по всеки един човек, оправдавайки се с лошите араби, които ни мразят и дигат цените.

5. Запада2 - Финансовите пазари. Виртуалните пари си играят с живота на народите. Купуват се фючърси, опции, и какви ли не финансови инструменти свързани с петрола.
Лукойл казват че цената им в момента се определя от цената на 10 годишните петролни фючърси.
Но пък на финансовите пазари едно нещо е доказано всичко е на цикли. В момента сме нагоре, задължително ще има надолу.

Може би има и други фактори, за които да не съм помислил, но извода е че:
Високите цени немунуемо ще доведат до световна криза, и след нея вече Петрола няма да има същата власт.
Дали в момента кризата с цената на петрола е искуствено предизвикана? Ами мисля че да, със сигурност.
Не може толкова разнопосочни изказвания относно цената на петрола  и причините за поскъпването му ( за 3 години с над 150 %.)
Лошото е, че евентуална криза ще удари най-силно най-бедните и развиващите се страни. А и такива, които не са подготвени, като нас :).  

В момента използват йо-йо ефект и все повече дигат истерията и цените. Това може би е последния шанс на страните износителки на Петрол и Газ, преди края на Петролната ера. А следващате ера според мен е на Електричеството.
Дали пък Запада не иска да избърза, за да може да изпревари Арабските страни?
По принцип на Запада не са му нужни мощни арабски страни, където само да духне вятър и войната е факт.
И дали от всичките арабски страни, Иран може би в момента е с най-добра визия за това какво ще стане. Затова може да е и цялата патаклама около Иран.

Оня ден четох пак нещо  интересно нещо -  Русия отваря Атомния си сектор за частни инвеститори. Защо ли ? :) ами защото е наясно какво е бъдещето и иска много бързо да е готова с алтернатива на газта и петрола.

Добре е, че и ние ще строим Белене, ще каже човек че нашите ръководители са доста далновидни? А може би хората от времето на Тодор Живков са такива, защото досега може би тази централа щеше вече да работи, ако си бяхме още в социалистически вариант.

:)

Няма коментари: